1. I codexet står det att en mek inte tar upp någon plats i en detachment, men räknas den som en enhet sett till killpoints och first blood?
2. Kan en Weirdboy andvända kraften da jump även när den är locked in combat och vad sker med fiendeenheten som då blir fri om detta fungerar? Kan den konsolidera som om de hade vunnit combat eller står den still på plats?
3.Da finkin cap ger warlorden en extra trait på strategic. Det jag funderar på är om en CAD från regelboken används, får då den extra traiten reroll på tabellen genom ideal mission commander, dvs att warlorden då får rerolla båda traitsen även de väljs från olika tabeller?
Hur gäller detta om en CAD från codex:Orks väljs, gäller rerollen fortfarande för strategic då boss of da waaagh gäller för codex: Orks?
Vad sker om 2 traits från strategic väljs? Det automatiska traitet följer reroll som vanligt då detta alltid genereras, gäller detta med det andra också att den får rerolla det första rullet till andra traitet?
Är rerollen förbrukad om första rullet till det andra traitet blir samma som det första genererade traitet och man då tvingas slå om för att få ett nytt trait?
Lite virrigt skrivet men hoppas ni förstår vad som menas med allt
4. Med traitet master of ambush kan man infiltrera 3 enheter + warlord, räknas då en mek som en separat enhet i detta fall (10 tankbustas + mek = 2 enheter) eller räknas den till den enhet som den placerades i (tankbustas + mek = 1 enhet)?
Lite funderingar som uppstått under några matcher då situationerna uppstått. Tackar i förhand för svaren!