DHettNeck skrev:Så det är ok att infiltrera 12" från en dread bara man inte står i dess fire arc? Skulle knappast tro det.
Intressant fråga...
sid 75
"Infiltrators maybe be set up anywhere on the table that is more than 12" from any enemy unit as long as no deployed enemy unit can draw a line of sight of sight to them."
Så i teorin ja, men med tanke på det fetmarkerade så kommer det knappast att ske i praktiken. Med reservation för att det är
mer än 12" från man ska deploya, inte 12".
Zurken skrev:Känns väldigt fel. Man ska inte blanda ihop arc of fire med line of sight.
Från fordon är det samma sak. Se sid 58 och 72 i regelboken.
Grejen med 'rage' är ju att det står "closest visible enemy", inte closest enemy. Hur man definierar visible står bara i reglerna för LoS.
Tycker man att ovanstående situationer är orimliga så är det väl ingen som stoppar en ifrån att köra med en husregel, bara man är medveten om att det inte är RAW.