Mjukt green stuff efter mer än 1 dag, hjälp!

Diskutera och tipsa om allt som rör figurmålning
Bahoola
Inlägg: 124
Blev medlem: 11 aug 2011, 16:52

Re: Mjukt green stuff efter mer än 1 dag, hjälp!

Inlägg av Bahoola »

Nu har jag läst på om milliput, ordentligt! Verkar var som att det blir lösningen jag sökt. Någon som vet var i från man kan köpa det i Sverige?

Silversixx
Inlägg: 1153
Blev medlem: 09 okt 2008, 15:14

Re: Mjukt green stuff efter mer än 1 dag, hjälp!

Inlägg av Silversixx »

Kolla järnaffärer och internetz.

BLOODLETTERS
Inlägg: 238
Blev medlem: 11 maj 2011, 22:45
Ort: Lund

Re: Mjukt green stuff efter mer än 1 dag, hjälp!

Inlägg av BLOODLETTERS »

Kan även vara värt att kolla in den nya flytande gröna geggan dvs " Liquid Green Stuff".

Den stelnar mycket mer än vad "vanliga" gröna geggan gör men som flytande är den ju då också mycket svårare att forma men som ett skal på vanliga kanske!?

Har bara hunnit med att göra lite ( 1/10 ) skal på en Land Raider som ska bli väldigt Nurgle samt på 2 testgubbar men jag gillar den flytande mycket mer än den vanliga
för dessa ändamål.
BLOODLETTERS
Vissa fluffiga saker är hårdare än andra fluffiga saker https://www.youtube.com/watch?v=82utG7Q3G_k
WIP Kabal of the Shadows (DE) Templars of the Emperor (SM,DA,BA) Da Jolly Ork Big Bad Band (ORKS) Carnival of Crazy Clown People (CSM & CD)

Bahoola
Inlägg: 124
Blev medlem: 11 aug 2011, 16:52

Re: Mjukt green stuff efter mer än 1 dag, hjälp!

Inlägg av Bahoola »

Å fan, jag hade faktiskt tänkt testa ”Liquid Green Stuff".
Bara pensla på i formen så man får in alla detaljer redigt bra.
Angående Milliput, det finns inte på någon Svensk internet sida som jag har hittat (men jag är ganska grön på det området), men det jag hittade var ”Repair Putty Express Loctite” inne på clas ohlson (artikel numer 34-9016) och det funkar skitbra! Och billigt. Bara 79:- för 48g.

Nä nu fan har man fått upp målar/bygga lusten igen, var på väg att skita i mina SW inför Calcon och bara ta med min orker och spela 40k in 40min.

Sen vill jag bara passa på och tacka alla för alla tips och råd, det har hjälpt både mina modeller och min motivation! :wub:

Skriv svar