Hehe. Sitter den i fortfarandeLillePer skrev:Det kan man väl tycka, men reglerna är ganska tydliga att det endast gäller vid det faktiska movet. (Dvs ev. dangerous terrain test)
(Precis som de är när de gäller att man inte får snikrot mova och ghazkul waagha runda 1 i DoW..., bara känns generellt som nån försöker bända sina regler till klar fördel och andras regler till nackdel...)
Jag försvarar den som sagt inte alls. Vilket jag också påtalade vid det aktuella tillfället. RAW är det inte så himla givet, RAI är det
givetvis ganska uppenbart att det inte skulle vara så. Det var mycket som blev knas den första rundan där.
Men vi överlevde ju båda två, så det går nog att få ordning på till nästa gång.
P.S. Ghazze-waagh är ju självklart, står tom tydligt i codex. Vet inte varför det blev så då... dumt.