Ponera att en psyker kastar spell A. Psykern perilar och slår fram resultatet att glömma en spell. Spellen som just kastades slumpas fram. Perils resolvas alltid innan spellen, det finns en regel som beskriver att spellen går igenom även om psykern dör pga perils, men regeln tar inte upp fallet med att spellen glöms bort. (Såsom jag läser det)
Fler tankar kring detta?
Perils och tappa spellen man just kastade?
Re: Perils och tappa spellen man just kastade?
Jag skulle säga att "glömma bort spellen" skall finnas med på den listan. Det känns som att det går in-line med övriga regler som beskriver att spellen skall resolvas fullt ut så fort den har deklarerats.Assuming that the Psychic test was successful and any Deny the Witch test failed, the psychic power still manifests, regardless of whether or not the Psyker in question suffers a Wound or is slain by Perils of the Warp.
"vissa nördars nördighet är en bättre sorts nördighet än andra nördars nördighet"
- DHettNeck
- Svenska Mästaren i 40k 2012, 2013 & 2015
- Inlägg: 11197
- Blev medlem: 07 nov 2008, 07:21
- Ort: Uppsala
Re: Perils och tappa spellen man just kastade?
Jag ser ingen konflikt alls i att en kastad spell resolvar även om trollisen glömt av den. Det enda kravet är väl att man ska ha den NÄR man kastar den, inte efter man kastat den 
Rikard "+1" Tröger
Uppsala - Atlantis
Sweden ETC Fantasy Team 2011-2012
Sweden ETC 40K Team 2013-2016
Swedish Champion Warhammer 40K 2012, 2013 & 2015
Uppsala - Atlantis
Sweden ETC Fantasy Team 2011-2012
Sweden ETC 40K Team 2013-2016
Swedish Champion Warhammer 40K 2012, 2013 & 2015