Mawlocen ja. Trygonen nej.cadelin skrev:ingen som funderat på att den här specialregel är lite som podens "internal guidance system" och är till för att ett fett monster inte ska behöva dö när den försöker ta sig upp ur marken? Den måste väl fortfarande mishapa om den landar i vanlig omöjlig terräng?
Mja. Det finns dock ingenting i regelboken som stödjer denna tolkningen. Det står att du placerar ut en modell i squadden då för man följdaktligen anta att det följer reglerna för placera ut modeller (jag har citerat den exakta wordingen Deep Strike vs placera ut modeller i inlägg ovan)Gonka Koff skrev:När man ställer ut en modell för att visa var man vill deep-strika, så representerar den ju bara en punkt, modellen finns ju inte där på riktigt. Därför tycker inte jag att 1"-regeln gäller här.
Detta för att det står i reglerna att du placerar ut just EN modell. Resten är täckt av reglerna. Om du har en femmanna Terminator squad får du gärna placera ut första modellen precis 1" ifrån en fiende. Slår du sedan hit så kommer följdaktligen minst en terminator inte kunna ställa ut och då rullar du på mishapan.Gonka Koff skrev:Tänk på att man bara ställer ut EN modell om man vill deep-strika en stor squad. Det finns väl ingen som någonsin krävt att alla modeller i en squad måste "prov-utställas" för att godkänna att enheten inte finns inom 1" från en fiende?
Du ställer alltså ut en modell först, som följer alla regler för att ställa ut modeller. Scattrar och ställer sedan ut resten av modellerna. Om DÅ någon av modellerna inte går att placera ut (eller såklart om den första landade i impassable) slår du på mishapen.