Måste en Drop Pod vara rund?

Diskutera och tipsa om allt som rör figurmålning
MITTZ
Inlägg: 921
Blev medlem: 12 mar 2010, 00:34

Re: Måste en Drop Pod vara rund?

Inlägg av MITTZ »

Henke, ska du börja bygga saker i papp nu igen?
;)

Mutt
Inlägg: 1256
Blev medlem: 06 jul 2009, 22:53

Re: Måste en Drop Pod vara rund?

Inlägg av Mutt »

Mjölkkartonger?

Användarvisningsbild
guildmaster
Inlägg: 787
Blev medlem: 13 jul 2009, 17:37
Ort: Lund
Kontakt:

Inlägg av guildmaster »

[quote]Vill du inte bli misstänkt för modellopteri (ett brott som bara existerar i figurspelssverige)[/quote]

Jänkarna är alltid rädda för detta. Jag har läst flera blogg och forumposter som varnar för krypande ninja-genestealers och risken med icke GW-modeller.

Kör på. Man ser ju direkt om någon modellerat för fördelar. Och då vet alla att man är en jöns. Case closed.

Gonka Koff
Inlägg: 2745
Blev medlem: 13 okt 2008, 10:55

Re: Måste en Drop Pod vara rund?

Inlägg av Gonka Koff »

Är podden avsedd till en dread så har ju ForgeWorld dreadpods som är både fyrkantiga och större än de vanliga. Klart som fan att det är bättre med fyrkantigt än runt, eftersom det då går att placera en dread bakom den så att fienden inte har en chans att se front-facing.

För övrigt tror jag inte ett dugg på att vi i Sverige skulle vara hårdare på modelloptning än i andra länder, -vad är det som säger annorlunda, -och vad är det för nåt som vi inte tillåter som är okej på andra platser?
Scatter dice always point to me, which counts as a hit. I've never needed to re-roll to hit or wound. I can preemptively steal my own initiative. My army lists have won Pulitzers. Final note, I'm awesome. -Jon "The Man" Willingham

Henke
Inlägg: 601
Blev medlem: 22 aug 2010, 19:41
Ort: Malmö

Re: Måste en Drop Pod vara rund?

Inlägg av Henke »

MITTZ skrev:Henke, ska du börja bygga saker i papp nu igen?
;)
Foam board och VTES kort is the shit... 8-)

MITTZ
Inlägg: 921
Blev medlem: 12 mar 2010, 00:34

Re: Måste en Drop Pod vara rund?

Inlägg av MITTZ »

Henke skrev:
MITTZ skrev:Henke, ska du börja bygga saker i papp nu igen?
;)
Foam board och VTES kort is the shit... 8-)
true! true! men du vet att man kan kröka foamboard en hel del va? O förresten är väl inte drop poden rund i det avseendet? bara 8-kantig väl? Så jag förväntar mig att du inte tar några genvägar när du gör dina pods! ;)

Skriv svar