Tervigon konvertering

Diskutera och tipsa om allt som rör figurmålning
NobleDarkBox
Inlägg: 15
Blev medlem: 20 jul 2011, 08:57

Tervigon konvertering

Inlägg av NobleDarkBox »

Hej, Jag har just börja spela tyranid och hörde att en tervigon var ett bra hq, sedan hörde jag att den inte fanns som modell än. Det är både bra och dåligt tycker jag, den bra delen är att varje tervigon får ett eget utseende men nackdelen är att sådana som jag som inte vet något om konvertering får det svårt.
Därför ber jag om hjälp.
1.Vilka figurer kan man konvertera till en tervigon?
2.Behöver man mycket green stuff?
3.typ hur gör man?(det bror ju på vad man använde för att konvertera sin tervigon men säg hur ni gjorde med er)

Tack på förhand/AltBox

Användarvisningsbild
Skulliz
Inlägg: 804
Blev medlem: 23 nov 2009, 15:07

Re: Tervigon konvertering

Inlägg av Skulliz »

Här finns den enkla (men lite dyrare) lösningen: http://chapterhousestudios.com/webshop/ ... gory_id=34

NobleDarkBox
Inlägg: 15
Blev medlem: 20 jul 2011, 08:57

Re: Tervigon konvertering

Inlägg av NobleDarkBox »

Finns det någon billigare lösning? Jag kan ta den men det kostar ju typ 500kr så jag vill helst inte lägga allt det på ett enda hq.

Blom
Inlägg: 2091
Blev medlem: 04 jul 2009, 07:17

Re: Tervigon konvertering

Inlägg av Blom »

Går ju att göra på många sätt som du säger. Kanske försöka bygga någon tyrgonen och en fex kanske? Men då blir det ju rätt dyrt det med iochförsig. Men igenligen. Ta bara en fex och försök fixa med GS och någon variant av bollar så fexen får en "mage" typ som på Skullis länk.

Personligen tycker jag att ett Tervigon ska vara större än fex men en fex kan vara en bra nödlösning.
Inte ett fluffmongo!

Joakim Blom

Användarvisningsbild
speedfreek
Inlägg: 6927
Blev medlem: 21 aug 2008, 23:18
Ort: Göteborg

Tervigon konvertering

Inlägg av speedfreek »

Jag skulle utgå från en Trygon.

Kerrai
Inlägg: 502
Blev medlem: 04 jul 2009, 16:46
Ort: Mölnlycke

Re: Tervigon konvertering

Inlägg av Kerrai »

Själv utgick jag från en carnifex, Men projektet för den att bli en tervigon blev aldrig riktigt klart, då mina kunskaper i greenstuffing är extremt låga
Dibs on the Amulet! - Belkar Bitterleaf

Användarvisningsbild
Styranimon
Inlägg: 745
Blev medlem: 10 jan 2011, 17:39

Re: Tervigon konvertering

Inlägg av Styranimon »

(Är inte klar men såhär har jag gjort/tänker göra)
Jag tog en Carnifex, limmade med 4 Scything Talons och positionerade Talons så att fexen kan stå på dem(2 vid fothålen).
Sedan green stuffar jag en slags "ryggsäck" mellan början på svansen och slutet av carapacet(där termagants håller på att gro).
Gör 2 "rör" av green stuff från ryggsäcken till magen, där Termagants kan komma ut.
Sedan ett par Rending Claws för att hålla upp magen(bildligt).

Så Carnifex 380:-
Green Stuff 80:-
Lite bitz

Totalt 460:-

En Tervigon blir inte så jättebillig hur man än gör, tyvärr.
Simon Holm - Vanijja Majiins and Nids'.

Blir man glad åt lite, har man mycket att vara glad åt! :D

Doc Sniksnak
Inlägg: 331
Blev medlem: 07 okt 2010, 20:51

Re: Tervigon konvertering

Inlägg av Doc Sniksnak »

Jag har en som ser ut som den styranimon tänker göra plus att den "föder" ut en termagant. Felet med den är väl att den är lite liten och att den saknar den tredje mittersta raden av skorstenar. Jag ska väl greenstuffa dit dem någon gång när jag orkar, men den går bra att spela med i glada vänners lag och jag har haft den på turneringar utan klagomål.

Jag tror att det är både billigast och enklast att utgå ifrån en carnifex. Eftersom ingen gillar dem går de att köpa begagnade till hyfsat pris. Köper du då en begagnad och en ny så får du bitz ifrån det nya kitet så att du kan fixa ihop 2 tervigoner.

Det beror väl också på dina krav. Kolla in tråden "rosa tyranider" om du vill se hur man gör en väldigt snygg tervigon-konvertering.

Användarvisningsbild
muffin
Inlägg: 563
Blev medlem: 03 dec 2010, 23:06
Ort: Falun

Re: Tervigon konvertering

Inlägg av muffin »

min tervigon är gjord ur en fex, sen har jag använt mig av gs och brän lera för att göra alla äggen på ryggen och grejen som den lille kommer ut ur.

Bild

här kan du se mina logor som jag har gjort under min resa.
del 1
http://muffinshappycorner.blogspot.com/ ... vigon.html
del 2
http://muffinshappycorner.blogspot.com/ ... art-2.html
del 3
http://muffinshappycorner.blogspot.com/ ... art-3.html
del 4
http://muffinshappycorner.blogspot.com/ ... art-4.html
becon är ganska roligt.

NobleDarkBox
Inlägg: 15
Blev medlem: 20 jul 2011, 08:57

Re: Tervigon konvertering

Inlägg av NobleDarkBox »

Tack för tipsen! :) Jag tror jag tar en carnifex med lite green stuff. Men jag hörde att en GW modell av tervigonen kommer i höst. Trots detta tror ska jag göra min egen det blir mer personligt då.

Skriv svar