Schema, målningsmallen och missions finns uppe nu. Missions är öppna för förslag och korrigeringar fram till den 3e juli. Efter det är missions låsta och kommer vara de som gäller.
Mission 1: antar att man randomiserar HQ innan man sätter upp?
Räknas kortsidorna in i "bordskanten"?
Mission 3: 12" längs mittlinjen är för kort, blir mer fajt om objektiven om dom är närmre varann, alternativt släng in ett 3e ocjective i mitten av bordet.
Mission 1: Svar ja. Annars skulle det bli "fuskigt" med tanke på att alla som har ett HQ som är dyrare än eventuella andra HQn vet man innan deployment. Kortsidorna räknas till bordskant, ja.
Mission 2: Den som väljer sida sätter ut objektivet först.
Mission 3: Felskrivet av mig, ska givetvis vara 18" från kortsidorna och inte 12. Copy-pastade ett gammalt uppdrag vi kört här förut på 1000pts och 4*4 bord.
Angående objectives så uppdaterar jag snart (inom 1h) i första posten om definitioner av dem och hur de kan hållas.