Sida 1 av 1

Bygga en egen Epedemius

Postat: 28 dec 2012, 14:50
av Denkan
Tycker att GWs modell ser ut som en påse skit helt ärligt.

Så jag är lite sugen på arr byggs en egen.
Nån som har nått bra förslag på hur man göt en egen som funkar på turneringar?

Re: Bygga en egen Epedemius

Postat: 28 dec 2012, 15:12
av Ancalagon
Om jag byggde en egen skulle jag nog grunda den på Festus the Leechlord till WoC, och bygga om den kraftigt och 40k-ifiera den :)

Re: Bygga en egen Epedemius

Postat: 29 dec 2012, 16:22
av xedric
Jag håller med om att GWs modell inte är snygg. Jag gillar den inte alls.

De nya nurglingarna i plast är ju för söta och verkar användbara. Kanske plasticarda ihop ett nurglemärke som nurglingarna bär upp. På plattan står en elak figur = Epidemius. Jag har rätt många termisar i plast så jag funderar på att använda en sådan som bas för en konvertering. Kanske. Eller ngn tjockare figur (finns väl i WHFB?).

Re: Bygga en egen Epedemius

Postat: 29 dec 2012, 22:22
av bolterochkniv
nurgle-championen i plast från whfb hade jag använt, typ swappat huvudet mot ett plaguebearer. sen bygga en palanquin av random bös och en matta av nurglings som bär upp den.

Re: Bygga en egen Epedemius

Postat: 30 dec 2012, 00:22
av katzenjammer
Eller kanske "vätten med det stora huvudet" från nya hobbitfilmen. Han är ju också korpulent och vårtig. Osäker på hur stor han är, men han borde vara lite större än en plaguebearer.