Sida 1 av 2
Montana sprayfärger
Postat: 05 jun 2012, 23:09
av Kerrai
Någon som använder sig av Montana?
Är det black eller gold ni kör med och vilken mynningsstorlek?
Re: Montana sprayfärger
Postat: 06 jun 2012, 10:45
av eldrak
Jag har en uppsättning Gold med en påse med varierande munstycken.
Tycker de är lite för tjocka för figurer men går bra på terräng. Kan vara lite ojämna i starten av sprejningen med.
Tamiya är klart bättre för figurer.
Re: Montana sprayfärger
Postat: 06 jun 2012, 11:56
av Katarsis
Håller med Eldrak; jag har också testat Gold och den fungerar stundtals bra på figurer men jag slutade använda dem efter att en halv armés detaljer blev förstörda av den. Till terräng tycker jag att dom är utmärkta dock.
Re: Montana sprayfärger
Postat: 06 jun 2012, 12:02
av imp
Det var ju tråkigt, har funderat på att testa Montana. Verkade bra, eftersom det finns så många nyanser.
Re: Montana sprayfärger
Postat: 06 jun 2012, 13:41
av Kerrai
Följdfråga ang Tamiya då
Det står att flaskan rymmer 100ml för ca 70kr.. hur funkar detta tro? är det alltså bara 25% av vad en GW burk innehåller?
På GW's burk står det 400ml. Isåfall blir ju priset tokdyrt

men jag kanske tänker fel någonstans.
Re: Montana sprayfärger
Postat: 06 jun 2012, 16:05
av eldrak
Jo, de är rejält dyra.
Prova med en primer först och sedan valfri Tamiyakulör.
Att investera i en burk för att testa om det är något för dig kostar inte mycket. För mig sparade det otaliga timmars arbete med målning.
Re: Montana sprayfärger
Postat: 06 jun 2012, 17:25
av Gibber
Det trevliga med montana är att det är lite lite struktur i färgen... vilket jag tycker funkar på gubbar. Man måste dock vara VÄLDIGT försiktig o skaka burken väldigt länge för att lyckas få ett tunnt vettigt lager.
Re: Montana sprayfärger
Postat: 06 jun 2012, 20:15
av Kerrai
Skulle ju velat pröva en, men såg nyss att man är tvingad till att beställa 6st burkar om man vill ha dem över posten.
Och ingen återförsäljare i Göteborg vad jag såg, får spåna vidare på detta.. kanske finns någon bekant i stockholm som kan plocka upp en burk
om de är omkring där
Re: Montana sprayfärger
Postat: 07 jun 2012, 14:33
av mindtrix
Kerrai
Montana finns nog på Childstore. Fast var kanske den andra du sökte.
Då jag även ägnar mig åt graffiti så har jag testat de flesta kannor på marknaden.
Montana black har ganska högt tryck, jag tycker inte dem lämpar sig för figurmålning. Överlag har Montana alltid högt tryck då du vill pumpa ut mängder av färg på kort tid när du målar graffiti.
Annars finns ju Beltons Molotov, mindre tryck och lämpar sig bättre för detaljer eller petigt målande (exempelvis när du ska måla figurer och vill inte dränka dem i färg).
Airosole Art är ruggt bra till figurmålning men finns i regel inte att få tag på längre.
Sv: Montana sprayfärger
Postat: 07 jun 2012, 15:34
av speedfreek
Childstore slutade med spray för iaf ett år sen. Nu säljer de nästan enbart kickbikes till mellanstadiebarn.