har lite funderingar på en närstridsnecronlista (de känns bättre på det än nids och om jag någon gång vill vinna och samtidigt ha bra komp när jag gör det kändes necrons som rätt grej) men vill verkligen inte fjanta runt med tre crypteks i finecast med exakt samma pose osv. så därför tänkte jag höra vad folk skulle tycka om jag dyker upp på en trevlig turnering med crypteks gjorda av främst lycheguards med deathmarks huvuden som har fått någon fjantig mussepiggöronskonvertering och kanske något till ryggen typ en slängkappa eller annat bös. skulle folk godta dessa som crypteks utan att rynka för mycket på mungiporna?
för att utvidga listan hade jag även tänkt en mer mechad variant som har en cryptekcourt som bara vänder upp bredsidan mot valfri marineenhet utan cover och drämmer av 15-18 S5 AP3 skott och dår vill jag verkligen ha lite billigare plastmodeller med fler än en pose.
WYSIWYG crypteks?
- speedfreek
- Inlägg: 6927
- Blev medlem: 21 aug 2008, 23:18
- Ort: Göteborg
WYSIWYG crypteks?
Överkropp från Lychguard/Praetorians och ben från Warriors, eftersom de bara ska ha T4.
Eller något baserat på Immortals.
Huvud med singelöga blir nog mest "rätt"
Eller något baserat på Immortals.
Huvud med singelöga blir nog mest "rätt"
Re: WYSIWYG crypteks?
deathmarks har liknande huvud som cryptekmodellen, bara inga fyrkantiga mussepiggöron och inget skägg, därför jag ser dem som huvudvalet inom huvuden. T4 ja, det tänkte jag aldrig på, men warriorben kanske ser lite små ut jämfört med överkroppen ändå. eftersom jag ska ha triarch preatorians i samma lista blir det däremot samma ben och det kan bli tråkigt. å andra sidan ser det ut som om crypteks har tjockare ben än necron lords, men du ska absolut ha tack för påpekandet.
Ja' än't bittä'!
Re: WYSIWYG crypteks?
Låter som en helt okej ide tycker jag, behövs verkligen inga warrior ben, deathmarks huvud låter ju perfekt och säger du bara vad det är på turnering och det är någorlunda likt så man inte kan ta den för något annat så tror jag inte folk skulle gnälla.
Så kör nu på din idee och släng upp lite bilder så vi får se hur dem blev.
Så kör nu på din idee och släng upp lite bilder så vi får se hur dem blev.
Re: WYSIWYG crypteks?
Jag hade tänkt göra något liknande men bygga dom från Deathmarks, bara byta ut armarna till stavar från Lychgardkittet och på med en kappa på ryggen. Då blir dom lite mindre än en Preatorians.