Sida 1 av 2
Baser till Biovores
Postat: 18 maj 2010, 00:45
av Kerrai
Vad säger allmänheten om att modellera dessa på 60mm baser istället för de 40mm som åker med förpackningen?
Dom får ju knappt plats på 40mm basen =/
Re: Baser till Biovores
Postat: 18 maj 2010, 00:46
av Snot
Får dom några direkta fördelar av det?
Re: Baser till Biovores
Postat: 18 maj 2010, 09:11
av speedfreek
Tvärt om, så kör på...
Re: Baser till Biovores
Postat: 20 maj 2010, 18:42
av Klus
Det är väl mot reglerna?
även om det är sämre men snyggare så är det fel, och fel ska det inte vara.
Re: Baser till Biovores
Postat: 20 maj 2010, 18:43
av imp
Äh, kör på
Re: Baser till Biovores
Postat: 21 maj 2010, 09:12
av Lazarus
Så länge motståndaren går med på det så får man ha baser som är STÖRRE än de som modellerna kommer med, har för mig att det står i BBB. Och jag skulle inte se några problem med det.
Re: Baser till Biovores
Postat: 21 maj 2010, 10:19
av HeadWar
Lazarus skrev:Så länge motståndaren går med på det så får man ha baser som är STÖRRE än de som modellerna kommer med, har för mig att det står i BBB. Och jag skulle inte se några problem med det.
Det var i 4th.

Re: Baser till Biovores
Postat: 21 maj 2010, 10:39
av Lazarus
Jaja, läste i nya nu och står bara att man behöver få motståndarens godkännande för att ha annan bas, rock n roll alltså.
Anser dock att alla med gamla terminators på 25mm baser skall skärpa sig och skaffa nya baser

Re: Baser till Biovores
Postat: 21 maj 2010, 10:40
av loesh
Skit regel! blir så flummigt med saker som har kommit med olika baser under olika upplagor.. och som levererades lite sporadiskt med olika baser.. Synd att common sense/decency inte riktigt funkar i praktiken... Tycker man ska få basa som man vill inom rimliga gränser!
Re: Baser till Biovores
Postat: 21 maj 2010, 10:41
av Nefrums
så länge man inte försöker få några uppenbara fördelar med det, som tex komma längre när man hoppar ut ur en bil, så är det oftast ok tycker jag..