Sida 1 av 2

Statistik

Postat: 01 okt 2012, 14:24
av Jocke Rapp
Har satt ihop ett litet dokument med statistik över antalet turneringar, deltagandestatistik och även vilka arméer som spelas. Mycket nöje.

Intressanta trender är väl t.ex hur andelen space marines minskat ganska drastiskt senaste året och att trenden tyvärr pekar nedåt på antalet spelare just nu.

Statistik

Postat: 01 okt 2012, 14:27
av LillePer
Ökningen på GK och necron spelare under 2012 var ju inte liten...

Re: Statistik

Postat: 01 okt 2012, 14:55
av DHettNeck
Kul med siffror :)

Har minskiningen kommit iom 6:th tro?

Re: Statistik

Postat: 01 okt 2012, 16:27
av Styranimon
Schyst!
Tycker Tyranid-kurvan var cool. Fast det kan ju vara miss-visande som sagt.

Statistik

Postat: 01 okt 2012, 17:03
av Jocke Rapp
Ser att två av diagrammen kan kräva lite förklaring.

Antalet spelare är totala antalet deltagare på alla turneringar under månaden. Vissa aktiva spelare kan räknas dubbelt en månad men det var marginellt.

Snittantal är medelvärdet av antalet spelare per turnering under månaden.

Om ni har några andra statistiksiffror ni vill få med så säg till.

Statistik

Postat: 01 okt 2012, 17:05
av Jocke Rapp
Tröger: Det kan man ju spekulera i hur mycket som helst, men det är ju inte omöjligt. Dock är det upppenbart att sommaren 2011 var mycket mer aktiv än sommaren 2012.

Re: Statistik

Postat: 04 okt 2012, 14:16
av Hylander
Ryd/WarCon/Summerfight låg tre helger på raken. Detta gjorde att många som vanligen spelat alla turneringarna vlade mellan dem. När sedan Ryd ställde in så var valet för många redan gjort. Misstänker att detta gav ett tapp på ca 60 spelare totalt.

Re: Statistik

Postat: 04 okt 2012, 14:20
av Anton
Det har hänt många gånger förut att folk är lite avvaktande sista halvåret inför en ny utgåva av spelet. Lägg det till kalendersituationen som Hylander beskriver så är det nog inte så konstigt.

Re: Statistik

Postat: 04 okt 2012, 14:37
av Dante82
Notera att samtliga turneringar inte rapporterar in arméer och därför kan materialet vara missvisande.
Har du höftat fritt eller? :lol:

Jag förstår vad som skulle stå men du kanske vill korrigera meningen till nästa statistikutkast. :)

Statistik

Postat: 05 okt 2012, 06:39
av Jocke Rapp
Haha, kanske flytta det där "inte" till innan "samtliga", ja. :-)