Sida 1 av 2

kommer inte in på svenska 40k

Postat: 18 jan 2012, 09:59
av Clara
Jag har ett väldigt irriterande problem. När jag ska gå in på svenska 40k så går det inte 9 av 10 gånger, jag kommer till rutan där det står "server hittas inte" (vet inte riktigt vad det står då jag ju faktiskt kom in den här gången). När problemet började så kunde jag trycka "försök igen" och då funkade det, men nu går inte ens det längre. Det är bara svenska 40k som strular. Vissa dagar kan jag inte alls komma in på sidan. Kör safari i vanliga fall men när det inte fungerade alls en dag så installerade jag firefox, då gick det att komma in några gånger men sedan började det tjafsa igen. Irriterande som tusan. Vad gör jag för fel?

Re: kommer inte in på svenska 40k

Postat: 18 jan 2012, 10:13
av speedfreek
Jag har samma problem fast i Google Crome.

Felmeddelandet är något i stil med "servern hittades inte".

Re: kommer inte in på svenska 40k

Postat: 18 jan 2012, 10:14
av daskad
Har samma problem som du på min iPhån, men aldrig på datorn, skulle vara roligt att veta problemet

Postat: 18 jan 2012, 10:14
av LillePer
Samma här, från safari via ifåån

Re: kommer inte in på svenska 40k

Postat: 18 jan 2012, 10:16
av Halvar
jag har börjat få problem på alla jobbdatorer att komma in också. eller egentligen inte att komma in utan att sidorna laddas klart. det blir bara rött och kanske någon rubrik (kommer inte ihåg, inte använt en jobbdator på tio-ish dar) men det brukar funka med en eller två F5. men det är i princip vid varje ny rubrik som ska läsas eller underkategori som ska besökas. bara på jobbet dock. och bara sen december.

Re: kommer inte in på svenska 40k

Postat: 18 jan 2012, 10:27
av Clara
Jag är inte ensam.. känns faktiskt lite bättre då

Re: kommer inte in på svenska 40k

Postat: 18 jan 2012, 10:39
av Bengtsson den yngre
samma här, men inte lika frekvent och bara i chrome

Re: kommer inte in på svenska 40k

Postat: 18 jan 2012, 12:46
av Jocke Rapp
Jag har själv lite problem med forumet, men bara i Tapatalk på iPhone och trodde att problemet låg i appen. Det är ju inte alls bra att många har problem med att ladda in sajten även på flera olika webbläsare på datorn.

Jag kan försöka forska lite i det men jag uppskattar väldigt mycket om jag kunde få hjälp från alla er IT-nördar som hänger här!

Flyttar tråden till svenska40k.se

Re: kommer inte in på svenska 40k

Postat: 18 jan 2012, 15:05
av voigtan
Är det på startsidan eller på forumet problemet uppstår?

Re: kommer inte in på svenska 40k

Postat: 18 jan 2012, 15:08
av daskad
för mig är det båda. mest forumet