Sida 1 av 1

Allies Matrix

Postat: 08 okt 2013, 07:29
av Ardhiel
Har en fundering kring BT och SM. I regelboken har BT en egen ingång i alliansmatrisen, men numera är de också en del av SM codexen.

I SM codexen står det att alla chapter i SM codexen ska räknas som BB, men inget om hur de ska förhålla sig till övriga arméer. Jag antar därför att man följer alliansmatrisen från regelboken och alla chapter i SM codexen följer SM förutom BT som hanteras enligt sin ingång i matrisen. Men vad tycker ni?

Frågan är alltså, gäller matrisen från regelboken eller ska BT delen skrotas?

Re: Allies Matrix

Postat: 08 okt 2013, 07:34
av Lillen
BT är BT så kör på som regelboken säger.

Re: Allies Matrix

Postat: 08 okt 2013, 07:42
av Katarsis
Jag håller nog med Lillen; läser man designers note:en om BT i SM-codexet så säger den ju att alla gamla referenser till BT skall skrivas om till Codex: Space Marines, Black Templar Detachment.

Re: Allies Matrix

Postat: 08 okt 2013, 07:52
av DHettNeck
Håller med. Deras egen kompiskrets är det som gäller.

Re: Allies Matrix

Postat: 09 okt 2013, 10:59
av bolterochkniv
kul att dom i codexets fluff specifikt nämner att BT har ett nära samarbete med SoB, medan BT i allies-matrisen ståtar som ENDA marine-chapter som har systrarna som desperate allies!
har BT för övrigt bättre allians med någonting jämfört med SM? inte battle brothers med tau osv.

aja det är inte någon populäritetstävling att tjäna KEJSAREN!