Sida 1 av 1

Tankshock och coherency

Postat: 03 dec 2009, 23:56
av n00bn
Hej alla!

Jag (eller kanske någon jag känner) hamnade i en knepig situation regelmässigt i ett spel igår.

En kaosspelare vill cockblocka ett par assault terminators from att äta upp hans marins som står och röker i en närstrid längre upp. Han väljer att tankshocka termosarna och dessa klarar sitt test och väljer att låta bilen gå förbi. En terminator hamnar under Rhinon och måste nu flyttas undan. Hur gör man?

Modeller som hamnar under bilen får flytta undan så kort som möjligt. Så långt är jag med. Det som knepar till det är att man ska stå i coherency när flytten är klar. Det blir i detta fallet omöjligt. Eller kan man välja att flytta även de termosar som inte är under bilen?

Terrängbit stora A är impassable medan Terrängbit lilla b är difficult. Skalorna blev inte riktigt rätt i bilden.

Bild

Re: Tankshock och coherency

Postat: 04 dec 2009, 00:23
av HeadWar
Mycket tjusig bild. :)

Jag kan inte hitta något svar i reglerna, det är mycket riktigt bara modeller som är "under" fordonet som skall flyttas, och de ska flyttas så att man behåller unit coherency.

Spontant (och helt utan regelstöd) skulle jag säga att om det inte går att hålla ihop enheten så flyttar man de modeller som ska flyttas, så kort väg som möjligt, men så att de är i coherency med någon annan modell i enheten, lite som när man gör ett assault move.

Re: Tankshock och coherency

Postat: 04 dec 2009, 00:28
av hansson
Sida 12, regelboken:

During the course of a game, it's possible a unit will get broken up and lose unit coherency, usually because it takes casualties. If this happens, the models in the unit must be moved in such a way that they restore coherency in their next Movement phase. If the unit cannot move for some reason in its next turn (because they are pinned down by a barrage or sniper fire, for example), then they must move to restore unit coherency as soon as they have the opportunity.

Sida 68 säger att du är tvungen att flytta minsta möjliga bit med din terminator och fortfarande behålla coherency. Men eftersom detta inte är möjligt så blir det att du flyttar han så kort du kan och går för att få coherency i din nästa movement phase.

Re: Tankshock och coherency

Postat: 05 dec 2009, 01:06
av Bengt
En annan tolkning vore:

Terminatorn kan inte flytta någonstans utan att bryta coherecy klausulen.
Den tank shockande rhinon kan inte stå på (eller inom 1") terminatorn.
Sålunda får man efter man har gjort allt tärningsrull för tank shocken ställa rhinon 1" från terminatorn.

Re: Tankshock och coherency

Postat: 08 dec 2009, 17:55
av LordTengil
tactical dreadnought-"termos": Håller kaffet varmt!