Sida 1 av 1
Nya Sisters
Postat: 15 sep 2011, 00:57
av Johannesson
1. Kan man försöka samma Act of Faith flera gånger med samma enhet om man misslyckas och har Faith Points kvar?
(jag lutar åt Nej)
2. Kan en IC med Acts of Faith (Canoness) ge dess effekt till en enhet utan Acts of Faith (Battle Conclave)?
(jag lutar åt Nej)
Re: Nya Sisters
Postat: 15 sep 2011, 01:47
av Zurken
1:an är lite luddig, jag tror att man RaW-mässigt kan försöka tills man lyckas eller tills ens poäng tar slut, men det känns "fel".
2:an står tydligt beskrivet i Act of Faith, både IC och Enhet måste ha regeln "Act of Faith" för att kunna utnyttja varandras effekter.
Re: Nya Sisters
Postat: 15 sep 2011, 05:02
av Joppe
Johannesson skrev:1. Kan man försöka samma Act of Faith flera gånger med samma enhet om man misslyckas och har Faith Points kvar?
(jag lutar åt Nej)
Gissar att detta kommer komma med i en FAQ men tills dess spelar jag som om man får det.
Re: Nya Sisters
Postat: 15 sep 2011, 09:18
av Kimich
Tycker 1 är ganska självförklarande, en miss är en miss och en träff är en träff. Har du rullat en tärning så får man ta konsekvenserna för det och den effekt den ger om man inte har ett reroll och jag ser inte att ha fler faithpoints ger reroll, det skulle tydligt stått med i texten i så fall.
Jag kanske har fel men det är så jag skulle ha kört iaf, känns mest logiskt även att 40k är ett spel utan logik många gånger...
Re: Nya Sisters
Postat: 15 sep 2011, 13:54
av Zurken
Vi snackar inte om re-rolls utan nya test på samma enhet. Man får ju göra flera test för olika faiths på samma enhet och det står inget om att man inte får testa samma faith fler gånger. Jag håller dock med om att det känns fel och det borde nog vara ett test per faith, unit och phase.
Re: Nya Sisters
Postat: 15 sep 2011, 13:56
av Seregon
Jag misstänker att det kommer att FAQ:as på samma sätt som Psychic powers; inte kasta samma power två gånger.
Re: Nya Sisters
Postat: 15 sep 2011, 15:47
av DHettNeck
Jag tycker det är helt uppenbart att man inte får testa samma flera gånger.
Re: Nya Sisters
Postat: 15 sep 2011, 17:23
av Johannesson
Enda anledningen till att jag frågade kring 2:an, är att det vid the Passion står "...the Canoness and her unit...", medan alla andra acts bara står "...the unit...". Tyvärr är GW ofta luddiga, för så som jag (och ni, om jag förstår er rätt) behövs ju inte "...and her unit..." egentligen eftersom regeln Acts of Faith redan behandlar det. Det är ju så alla enheternas acts funkar på ICs, trots att ICs inte nämns i enheternas acts. Det borde alltså stå "...the Canoness and her unit...", och så hade det räckt, men nu står det ju lite som att Canonessen gör ett test och sen gäller hennes act även hennes enhet, oavsett vilken det är.
Själva regeln kring ICs och Acts of Faith säger ju egentligen bara att de påverkas av varandra även om inget specifikt står i acts, inte att de måste ha Acts of Faith för att påverkas när acten i sig själv nämner både IC och enhet.
Men jag hoppas det kommer att tolkas som att det ändå bara gäller enheter med Acts of Faith.
(Hoppas GW lär sig skriva tydligare till 6th...)