Sida 1 av 1

Cover för vehicle squadrons

Postat: 26 jun 2009, 07:43
av PeterWelzien
Jag har lite svårt att förstå reglerna för cover för vehicle squadrons. På sidan 64 i regelboken står följande: "[...] takes any cover saves available to the squadron - use the rules for vehicles to determine if each squadron member is in cover [...] and then the rules for normal units to work out if the entire squadron is in cover or not."

Innebär det här att om hälften av fordonen har cover, så får hela enheten cover? Och om bara ett fordon har cover, så kan jag välja att i första hand lägga träffar på den och den får cover save?

Re: Cover för vehicle squadrons

Postat: 26 jun 2009, 08:48
av DHettNeck
Anitngen får alla eller inget. Så 50%+ måste vara i cover för att nån ska få, men då får också alla.

Re: Cover för vehicle squadrons

Postat: 26 jun 2009, 09:32
av Nefrums
Det stämmer, om hälften av bilarna är täckta till hälften så får hela enheten skydd.. Tänk dock på att bilarna i skvadronen inte blockar line of sight till varandra..