Sida 1 av 1

Brotherhood banner?

Postat: 06 jul 2011, 06:13
av hasker
Jag undrar lite om Brotherhood banner för grey knights. Det står ju t.ex. på terminator squads att en modell kan byta ut sitt nemesis force sword mot ett brotherhood banner vilket ger alla modeller i enheten en extra attack (och det är ju bra att ha). Dock själva banner modellen, vad för attacker får han i närstrid? Gör han några alls, eller har han inget närstridsvapen och kan därmed inte slåss alls? Gör han 3 (en extra för flaggan) men som inte är med power/nemesis vapen utan 3 vanliga S4 attacker?

Jag spelar från början deathwing, och där kan man ge en modell en flagga också. Som jag läser reglerna på dem så bibehåller han sitt närstridsvapen och har en flagga utöver desa, så låss som vanligt med 3 attacker med power fist eller klo eller lightniw claw eller thunder hammer eller vad han nu har. Är det korrekt eller har jag tolkat fel där?

MvH
/R

Re: Brotherhood banner?

Postat: 06 jul 2011, 06:22
av DHettNeck
Man slår 3 attacker med str4 utan specialregler.

Re: Brotherhood banner?

Postat: 06 jul 2011, 06:26
av hasker
Så på en 5-manna enhet så går man från 10 "bra" attacker till 12 bra och 3 dåliga för 25p? Hmmmm.... jag är ganska glad att jag lär mig fråga först och bygga sen :D

Men för deathwing så har en fanbärare både standard och specielvapen?

/R

Re: Brotherhood banner?

Postat: 06 jul 2011, 06:47
av DHettNeck
hasker skrev:Så på en 5-manna enhet så går man från 10 "bra" attacker till 12 bra och 3 dåliga för 25p? Hmmmm.... jag är ganska glad att jag lär mig fråga först och bygga sen :D

Men för deathwing så har en fanbärare både standard och specielvapen?

/R
Stämmer bra. Bannern är rätt kass på en liten enhet.

Re: Brotherhood banner?

Postat: 07 jul 2011, 18:31
av Johannesson
Dock, inte att förglömma, enheten klarar automatiskt force weapon tests med en banner, vilket är rätt användbart mot exempelvis en hive tyrant med sin shadow in the warp. Men naturligtvis är bannern avsevärt mycket bättre i en 10-manna enhet..

Re: Brotherhood banner?

Postat: 07 jul 2011, 20:00
av EyeGuy
hasker skrev:Men för deathwing så har en fanbärare både standard och specielvapen?
I dagsläget så är det precis så, ja. Dock så kan deathwings enbart ha 5 personer i sina grupper.
Jag tror det kan bli ändring på det när Dark Angels får deras nya codex, men det ligger långt i framtiden än så länge. (;