Sida 1 av 1
Cluster mines
Postat: 05 sep 2010, 20:16
av Blom
Om jag har 2 enheter scout bikes och dem har olika utrustning, den ena har cluster mines och den andra har en power weapon sergeant. Behöver man ha något som visar WYSIWYG mossigt att enheten har cluster mines? Dem är ju redan "planterade" på slagfältet då kan dem ju inte bära runt på dem under slaget??
Re: Cluster mines
Postat: 05 sep 2010, 20:41
av Katarsis
Det är nog lugnt med de flesta att inte wywiwygga Cluster Mines eftersom, precis som du säger, de redan är planterade.
Re: Cluster mines
Postat: 05 sep 2010, 21:24
av Blom
vad bra. Mina 2 enheter går ju och skilja på i alla fall och cluster mines är inget som gör enheten "bättre" så..
Re: Cluster mines
Postat: 05 sep 2010, 21:34
av HeadWar
Det kan finnas en liten poäng med att markera det, eftersom den enheten blir dyrare och alltså attraktivare att döda, men å andra sidan faller det väl under granater, som normalt sett inte behöver modelleras.
Re: Cluster mines
Postat: 06 sep 2010, 05:44
av imp
Ska inte behövas, se granater ovan
Re: Cluster mines
Postat: 06 sep 2010, 06:45
av Blom
Då båda mina enheter scoutbikes kommer kosta lika mycket så borde det väll inte vara så bloodigt på den punkten eller hur?