Sida 1 av 3

Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 13:02
av cadelin
Räknas det som ett move när man deepstrikar eller är det en deploy?

Re: Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 13:08
av DHettNeck
cadelin skrev:Räknas det som ett move när man deepstrikar eller är det en deploy?
I vilket samanhang? Spontant så är det ett move. Deploya gör man i deployfasen.

Re: Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 13:14
av LillePer
Om du tänker angående att få skjuta med heavy vapen så är svaret nej. Räknas som du har gått.

Re: Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 13:15
av speedfreek
De är "count as moving" när det gäller vapen, och de tar test i terräng, så jag skulle säga att det är ett move.
Är du rädd för runpräster?

Re: Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 13:15
av Katarsis
Jag skulle nog också säga, utan att veta situationen, att DS mestadels är ett move och inte en deploy. T.ex. så tar du ju dangerous terrain-tests som du landar i dangerous terrain vilket du inte skulle göra om det var en deploy. För övrigt så tycker jag nog att DS-reglerna är ganska tydliga på vad man får och inte får göra.

Re: Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 13:40
av Zurken
Om du tänker på Gate of Infinity och att använda den i närstrid, så är svaret "nej, det räknas inte som att du movear figurerna. Du plockar bort dem från brädet och sen deepstrikear dem", vilket gör att du får använda GoI i närstrid.

Re: Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 15:15
av Bengtsson den yngre
Zurken skrev:Om du tänker på Gate of Infinity och att använda den i närstrid, så är svaret "nej, det räknas inte som att du movear figurerna. Du plockar bort dem från brädet och sen deepstrikear dem", vilket gör att du får använda GoI i närstrid.
Där om tvistar de lärde, men på ETC var det ruleat att man fick gatea sig ur närstrider. Om man kollar på skimmers står det att de räknas som om de kör i crusing speed när de kommer ner.

Re: Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 15:21
av Zurken
De turneringar jag spelat i var det rulat att man fick använda GoI ut ur närstrider (bla. GothCon). Men jag har iof sett vettiga argument till varför man inte skulle få göra så också.

Re: Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 15:36
av Mortarion
Jag vet att vi har diskuterat det i Sverige-FAQ:n och sagt att Deep strike räknas som ett move. Men jag kommer inte ihåg när så det kan hända att det var länge sedan.

Re: Arriving from deepstrike

Postat: 02 sep 2010, 16:17
av cadelin
det hela var faktiskt om man fick combatsquadda assaultmarines efter ett deepstrike.