Sida 1 av 1

Fråga om Blood Slaughterer

Postat: 10 maj 2010, 21:54
av Roxx
Kort och gott, har Blood slaughterern demonic possession regeln för fordon, alltså, ignorerar den crew stunned och shakened?

Kollar man på dess kompis (Soul grinder) så har den inte demonic possession, dock står det förklarat att eftersom den är en demon så ignorerar den stunned och shaken. Denna parentes står dock inte på blood slaughterern i Imperial armour vol. 7. Ska man anta att den också ignorerar shaken och stunned eftersom det är en demon precis som Soul Grindern? Plus att de verkar lite logiskt om man nu kan blanda in logik i 40k :)

Re: Fråga om Blood Slaughterer

Postat: 11 maj 2010, 09:12
av Katarsis
Jag tycker att det är ett rimligt antagande att Blood Slaughtererns Daemonic-regel gör samma sak som Soul Grinderns.

Re: Fråga om Blood Slaughterer

Postat: 11 maj 2010, 11:55
av Roxx
Ja man tycker ju det :)
Vore dock bra att veta. Om den inte har det så skulle jag säga att den är betydligt mycket sämre än Soul Grindern. Har den det så är den värd att spela med, plus att modellen är jättecool. Vore dock trist att köpa och måla en och sedan har den inte demonic possession.