Sida 1 av 3
SW reliker
Postat: 18 aug 2014, 10:30
av Johannesson
Kan en och samma karaktär ta flera reliker till SW (så länge bara en är ett vapen så klart)?
Re: SW reliker
Postat: 18 aug 2014, 10:32
av LillePer
Det står "May replace one weapon with one of the following". Det får mig att tro att svaret är nej, precis som i orkboken.
Re: SW reliker
Postat: 18 aug 2014, 10:37
av DHettNeck
Håller med, det står tydligt att man bara får ta en.
Re: SW reliker
Postat: 18 aug 2014, 12:26
av SamuelB
Jag håller inte med för dessa anledningarna:
1)I Ipad versionen till SM (Har tyvärr inte SW) Så kan man faktiskt välja 2st vapen/Sköld + Rustningen till sin CM. Sedan tar det stop
Denna har samma wording som SW.
2)Sedan om man fortsätter att läsa så har Hjälmen, Rustningen och stenen en 6 efter sig och då står det.
Does not replace one of the charecters wepons.
3)i Orc codexen står det: "A model can take one of the following". Så det är en helt annan text som klart säger att man bara får ta en.
Re: SW reliker
Postat: 18 aug 2014, 12:38
av Ancalagon
Man kan bara byta bort ett vapen, däremot kan man absolut ta fler som inte räknas som att byta bort vapnet.
Man kan tex ta Helm, Armour och Black Death, men inte Black Death + Fangsword.
Däremot om man istället tar relics från Champions of Fenris finns det ingen som helst begränsning förutom att man inte får ha fler likadana Relics.
Re: SW reliker
Postat: 18 aug 2014, 12:39
av LillePer
Enda skillnad med fotnot 6 är att du behåller ditt vapen. Du får fortfarande inte byta ut ditt vapen fler än en gång, sen att en annan regel säger att du slipper byta själva vapnet så får du inte köpa ur listan mer än en gång.
Varför kan man ta 2 reliker i SM? Som du sa så är det exakt samma wording som i SW. "Replace one weapon with the one of the following"
Hur kan det blir 2 saker?
Re: SW reliker
Postat: 18 aug 2014, 12:41
av Katarsis
Samuel syftar väl till någon form av armébyggare till iPad-versionen?
Re: SW reliker
Postat: 18 aug 2014, 12:46
av Ancalagon
Det finns bara 2 restriktioner för relics i SW boken:
Du får max ha en av varje relic i din armé.
Du får bara byta bort ett vapen mot en relic.
Vissa reliker kräver inte att du byter bort något vapen. Så jag förstår inte hur det skulle kunna räknas som att man byter bort ett vapen, trots att man inte byter bort något vapen.
Re: SW reliker
Postat: 18 aug 2014, 12:47
av SamuelB
Japp jag syftar till Armebyggaren i SM codexen... Man borde ju anta att den faktiskt stämmer.
Sedan så är det samma wording i SM och SW.
Sedan är det ju faktiskt så att dom har flera vapen. Så varför skulle dom inte kunna byta ut det andra också?
(Detta funkar också i armebyggaren)
Re: SW reliker
Postat: 19 aug 2014, 02:13
av Katarsis
SamuelB skrev:Japp jag syftar till Armebyggaren i SM codexen... Man borde ju anta att den faktiskt stämmer.
Jag antar inte alls samma sak som du. Armébyggaren är antagligen inte gjord av samma person som gjorde codexen och går därför under samma osäkerhet som vi känner nu. Så jag tycker inte att man kan utgå ifrån något den accepterar.