Jag har lirat med necrons sen dom släpptes i chapter approve boken i tredje editionen. Innan dess tror jag att jag lirade med Chaos. De var ett tag sen så det är svårt att komma ihåg.
jag tappade lusten att lira någon gång under 5e edition helt enkelt för mina kära necrons var helt brutna med sin gamla bok. Så jag la 40k åt sidan lite då och bara umgicks på min spelförening. Efter några år så kom ju deras nya bok ut nu förra november. Men jag vart inte så hypad över den i alla fall.
Så nu står jag vid ett vägskäl antingen så slänger jag in handuken för figurspelandet och tackar för perioden den var underhållande. Eller så fortsätter jag men mer i turnerings mässigt (har tröttnat på vanligt causal gaming).
För att avgöra mitt val så har jag lite frågor hur det ligger till i turnerings spelande.
Jag har hört väldigt mycket om cheese listor på turneringar och de vet jag själv av att det finns. Frågan är dock är det möjligt att ha sportlig chans att klara sig bra med en normal lista?
Nästa sak är något som tycks vara populärt är att spamma en viss enhet. Till exempel razorback spam med grey knights som jag har hört om. Är det möjligt att ha en sportlig chans i turnering med en varierad lista som inte spammar en viss enhet?
Hur stor är obalansen mellan böckerna i 40k egentligen? När man läser på forum runt om på nätet så whinar ju folk som fan över vissa enheter och regler osv. så det är ju lika bra att fråga er som verkligen spelar seriöst på turneringar hur det ligger till.
Och så sist hur pass bra är mina kära necrons nu mera då? Jag har inte studerat boken så jätte noga. Så lite info på enheterna skulle vara tacksamt.
Några enheter jag har sneglar på som jag personligen tycker verkar coola på pappret är Triarch Praetorians, Deathmarks, Och Doom Scythe.
Hoppas på bra svar så jag kan bestämma mig hur man ska göra.
Mvh Tommy.