----------------------------------------------------------
Royal Court
Nemesor Zahndrekh 150 (16) - WARLORD
I mina ögon är det här nog den bästa Warlorden man kan ha i en Necron Armé. Sno special regler och byta warlord trait är guldvärt men han är mest med i listan för att han ger stjärnan garanterad Fearless.
Cryptek 65 (5)
-Phase Shifter 25
Förbättrar Reanimation med 1 och är därför mitt svar på all AP3 eller lägre.
3 x Lord 50 (2)
-3 x Warscythe 20 (2)
-3 x Gauntlet of Fire 10
Alla lords i listan utgör bulken av min dödstjärna. För 4 komp och 80 poäng så får man ganska mycket milage just som komponent i en dödstjärna.
Royal Court (5)
Overlord 80 (3)
- Warscythe 20 (3)
- Gauntlet of Fire 10
- Phaseshifter 25 (2)
Cryptek 65 (5)
-Phase Shifter 25
2 Lord 50 (2)
- 2 x Warscythe 20 (2)
- 2 x Gauntlet of Fire 10
Combined Arms Detachment
HQ
Lord 50 (2)
- Gauntlet of Fire 10
- Warscythe 20 (2)
Troops
Necron Warriors 130 (10)
- Ghost Ark 105 (16 AVP4)
Necron Warriors 130 (10)
- Ghost Ark 105 (16 AVP4)
Inte mycket snack. Objective Secured som kan röra sig snabbt för att vara necrons och svåra att ha ihjäl. Bra arbetshästar som ska lassa gauss skott på diverse jobbiga fordon.
Fast attack
Ghost Ark 105 (13 AVP4)
Det är här magin händer. Stoppar alla lordsen, overlord,2 crypteks och Zahndrek i den här. Det är en open-topped båt med jink och AV13. Open-topped gör den till en perfekt platform att assault ut ur samt att man kan använda den för drivebys med 7 flamer templates. Inte ovanligt att jag lyckats lägga 30+ hits på en enhet tacticals ifrån båten.
6 Canoptek Scarabs 120 (7)
6 Canoptek Scarabs 120 (7)
Tanken här är att de ska vara billiga fearless gubbar som håller objektiv och hotar vehicles från att komma för nära.
Points: 1750
Units: 142
AVP: 12 (8)
Total: 150
Komp: 300 - 150 = 150 = Komp 15
----------------------------------------------------------
Nu kommer vi till den så kallade "Planen". Min lista ifrån TTT var snarlik men med en lysande tydlig svaghet:
Mobilitet - min gamla lista ville inte röra på sig alls förutom Ghost Arken med stjärnan i som ville fram vilket gav motståndaren en väldigt tydlig måltavla. Dessutom så var Doomsday arksen väldigt såbara då en jink gjorde dem i princip värdelösa. Dessutom hade den Immortals som fick ta majoriteten av motståndarens lösa och mellanhårda skott.
Tanken med listan är att ignorera alla vapen <S7 och därför invalidera mycket av mina motståndares skytte. Min förhoppning är att det inte kommer finnas tillräckligt mycket skytte för att skjuta bort båtarna inom en rimlig tidsram och när de väl är där så skall det vara försent - mina killar kommer ha förstört tillräckligt mycket och tagit tillräckligt mycket mark för att resten bara ska handla om att "spela missionet" dvs ställa sig på relevanta objektiv.
Svagheter:
- Dålig model count. Mycket poäng investerat i dödstjärnan men i början av matchen är det i princip en fet modell som rör sig över slagfältet. Finns risker att jag tappar för mycket tidiga poäng i korten.
- Inget lång-range skytte. Jag måste vara inom 24" för att ens röra motståndaren och även där är det relativt dåligt med knatter. Min sweet spot är mellan 12 och CC. Arméer som out-rangear mig med mycket anti-tank skott kommer göra slarvsylta av mig. Förhoppningsvis är det inte alltför många...
- I2 på stjärnan. En motståndarstjärna som slår innan mig med AP3 vapen kan helt förstöra min stjärna.
Tankar kring varför jag vill spela listan då... Jag har spelat den i olika inkarnationer nu i två tidigare turneringar och finslipat konceptet vilket jag har åtnjutit enormt. Detta blir nog den sista chansen jag ger listan att verkligen prestera då jag vill prova andra saker i kommande turneringar. Jag hoppas även att kunna vinna moraliska vinster då motståndaren slänger det lilla hårda skyttet han har på mina båtar som jinkar bort de enskilda resultaten hen får och därefter snopet passar turen utan att åstadkomma något.
Förmodligen kommer jag bli helt utspelad av alla duktiga 40k-spelare i landet som vet precis hur man ska spela mot något liknande men vi får se hur det går på lördag!