Gift i resin

Allmänna diskussioner om Warhammer 40,000
Ajvar
Inlägg: 372
Blev medlem: 23 sep 2012, 07:31

Gift i resin

Inlägg av Ajvar »

Hej,

Jag undrar lite kring gift i resin. Har en del modeller som har monterats och ska monteras i olika resin. GWs finecast, titan forge, puppet wars och lite från fulgjutare i Kina.
Har läst att man inte ska borra i resin så det gör jag inte. Men bitarna behöver skäras till och det blir lite småbitar som hamnar på arbetsbordet o golvet. Dammsuger efter bästa förmåga när värvet är klart.
Men jag funderar på om detta är så bra egentligen. Hur hanterar ni resin?

Användarvisningsbild
Ismeno
Inlägg: 2348
Blev medlem: 12 dec 2011, 10:13

Re: Gift i resin

Inlägg av Ismeno »

Äh, faran är kraftigt överdriven. Så länge man inte sysslar med resin dagligen och låter bli att äta det klarar du dig fint!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Användarvisningsbild
kombat
Inlägg: 1911
Blev medlem: 12 okt 2008, 01:39
Ort: Lund

Re: Gift i resin

Inlägg av kombat »

har för det är mest resin som dammpartiklar som är farligt. Men att borra eller skära bör inte vara några problem. Fila elelr slipaskulle jag väl dock inte rekommendera

Användarvisningsbild
Kaptenen
Inlägg: 2401
Blev medlem: 19 aug 2012, 07:49

Re: Gift i resin

Inlägg av Kaptenen »

Resin är ett flerkomponentmaterial där slutprodukten, resinet, inte är farligt i sig.
Beståndsdelarna kan dock vara det, om resinen är fulgjutet och inte är 100% homogent så kan det finnas "klumpar" som inte är blandade (typ som mjölklumpar i pannkakssmeten) och de kan vara farliga.
Därav är det farligare att köpa in fulgjutet från Kina och Ryssland eftersom du inte har en aning om hur bra de är på att tillverka resinet och om det skulle hända dig något så kommer du aldrig att få något svar eller ansvarstagande från leverantören.

Något som gäller många typer av typer av resin är att de innehåller polyuretan, som är väldigt farligt. Om det hettas upp till mer än 150 grader (exempelvis genom slipning eller skärning) börjar det frigöras skadliga ämnen i form av osynliga gaser, bla sk isocyanater. Detta kan leda till ett antal olika lungrelaterade sjukdomar, bla astma och nedsatt lungfunktion.

Jonke
Inlägg: 578
Blev medlem: 06 maj 2012, 21:14

Gift i resin

Inlägg av Jonke »

En andningsmask vid slipning, borrning etc är nog rekmmenderat. Som sagts är det dammet som är onyttigt att få i lungorna. Sen vet man väl aldrig vad fulgjut från kina innehåller för några kelmikalier.

sefiii
Inlägg: 329
Blev medlem: 16 jul 2013, 09:35

Re: Gift i resin

Inlägg av sefiii »

jag hade lite samma funderingar gällande resin när det gällde hantering, speciellt om man har mindre människor(syskon,barn squats,zoats) hemma.

Bra tumregler

A)dammsug efter varje fixande. Det är rätt farligt om man får in resinet i t.e.x munnen eller på något annat sätt får in det i en slemhinna (nämner munnen då det är störst överhängande risk) så håll även koll på flashbitar som flyger vid klippande med större tång eller kniv, för husdjurens eller småsakernas skull.
B) om det är från "fulgjut" och du upplever en stark lukt vid öppnande, försök att göra på balkong eller terass. Det är "antagligen" harmlöst, men det kan vara irriterande för omgivning.
C) att tvätta med såpa och vatten är rätt bra inte bara för målandet, men kan avlägsna eventuella dammpartiklar eller rester vid gjutande.

och
D) som tidigare nämnts. Det som KAN vara av högst fara, är om du filar eller borrar och därmed reducerar resinet till damm, då dammet kan lagras i lungorna, eller byggas upp i kroppen. Vilket kan ge samma effekter som vid inhalering av andra högst giftiga partiklar(asbest är väl en bra jämförelse i sverige)

Därefter så skall jag väl nämna att jag kollade igenom de vanligaste 40k forumen och trådarna, och det verkar som om att den faktiska faran är relativt låg, och många anspelar på att det kan vara för att avskräcka från "okontrollerade" aktörer. Men det kommer väl ner till hur mycket man vill chansa själv.
http://icantpaint40k.blogspot.se/

See me try to play Dark Eldar-Chaos space marines-and Chaos daemons. And paint...oh god how i try.

Now also with Alpha legion 30k- 40k across century, always loyal.
Hydra dominatus
For the emperor

Användarvisningsbild
Flogger
Inlägg: 7311
Blev medlem: 18 feb 2011, 04:58
Ort: Karlshamn

Re: Gift i resin

Inlägg av Flogger »

Borrar hejvilt och slipar i alla sorters resin utan ansiktsmask. Det är så lite och sällan det sker så är inte en så big deal.
Skriver fula saker som gör läsaren kanske ledsen

Användarvisningsbild
Ismeno
Inlägg: 2348
Blev medlem: 12 dec 2011, 10:13

Re: Gift i resin

Inlägg av Ismeno »

Flogger skrev:Borrar hejvilt och slipar i alla sorters resin utan ansiktsmask. Det är så lite och sällan det sker så är inte en så big deal.
Va han sa. Har aldrig hört talas om någon som blivit sjuk av resin i sitt hobbyrum. Låt bli att äta det bara. ;) Vet inte hur det är med er andra, men jag har betydligt giftigare produkter i min hobby-stash.


Sent from my iPhone using Tapatalk

leidstedt
Inlägg: 650
Blev medlem: 26 aug 2012, 00:47

Re: Gift i resin

Inlägg av leidstedt »

Flogger skrev:Borrar hejvilt och slipar i alla sorters resin utan ansiktsmask. Det är så lite och sällan det sker så är inte en så big deal.
+1

Ajvar
Inlägg: 372
Blev medlem: 23 sep 2012, 07:31

Re: Gift i resin

Inlägg av Ajvar »

Stort tack för input alla!

Verkar som att mitt nuvarande handhavande är hyggligt riskfritt då. En anledning till mina funderingar är just att jag har två mindre barn hemma, varav det ena just är i åldern där man vill stoppa allt man hittar i munnen. Tyvärr har jag inget eget hobbyrum utan delar det med barnen, så därför jag är lite extra nojig.

Just den där otäcka lukten från fulgjutet var det som fick mig att fundera extra mycket, det luktar verkligen giftigt! Kommer nog skippa det av den anledningen...

Skriv svar