Egen model för Kantor?

Regelfrågor och förslag på husregler
Gascogne
Inlägg: 63
Blev medlem: 09 jul 2009, 00:41

Egen model för Kantor?

Inlägg av Gascogne »

Fungerar det att köra med en egen model i turneringar istället för Kantor så länge det är wysiwyg?
Dvs modelen har rätt utrustning på sig.

Användarvisningsbild
HeadWar
Moderator
Inlägg: 3223
Blev medlem: 30 nov 2008, 12:52

Re: Egen model för Kantor?

Inlägg av HeadWar »

Skit i utrustningen, framförallt måste det synas att han är den överlägset häftigaste gubben i din armé.

(Inte för att den ordinarie Kantor-modellen klarar det testet speciellt bra...)

Användarvisningsbild
imp
Inlägg: 2998
Blev medlem: 10 okt 2008, 07:53
Ort: Salem

Re: Egen model för Kantor?

Inlägg av imp »

Ja, det funkar bra, den ska ha rätt vapen m.m.

Så här ser min "Vulcan" ut
Bild
En bild säger mer än 1000 kaniner

Användarvisningsbild
Zurken
Moderator
Inlägg: 3896
Blev medlem: 13 jan 2009, 23:41
Ort: Kungsbacka (typ gbg)

Re: Egen model för Kantor?

Inlägg av Zurken »

Jag har inga problem med conversions så länge man lätt fattar vad som är vad. Jag har själv en egen konverterad Khan modell, som jag även kan köra som en vanlig kapten med relicblade.
Alexander Merinen

Joppe
Inlägg: 383
Blev medlem: 08 okt 2008, 22:39

Re: Egen model för Kantor?

Inlägg av Joppe »

Zurken skrev:Jag har inga problem med conversions så länge man lätt fattar vad som är vad. Jag har själv en egen konverterad Khan modell, som jag även kan köra som en vanlig kapten med relicblade.
Nu blir jag osäker, har khan relic blade eller bara ett powersword?

Användarvisningsbild
HeadWar
Moderator
Inlägg: 3223
Blev medlem: 30 nov 2008, 12:52

Re: Egen model för Kantor?

Inlägg av HeadWar »

Joppe skrev:
Zurken skrev:Jag har inga problem med conversions så länge man lätt fattar vad som är vad. Jag har själv en egen konverterad Khan modell, som jag även kan köra som en vanlig kapten med relicblade.
Nu blir jag osäker, har khan relic blade eller bara ett powersword?
Han har Moonfang, ett power sword som instadödar på sexor.

Joppe
Inlägg: 383
Blev medlem: 08 okt 2008, 22:39

Re: Egen model för Kantor?

Inlägg av Joppe »

Det var väl det jag tänkte, hoppades att jag inte byggt en ny modell i onödan.

egge
Inlägg: 2100
Blev medlem: 09 okt 2008, 18:03

Re: Egen model för Kantor?

Inlägg av egge »

Jag har börjat ändra lite åsikt. Om en specialkaraktär skall användas så bör åtminstonde grundmodellen användas. En motspelare skal se, utan att kolla på listan, att det är en specialkaraktär. Likväl som att han skall se på armén vilken armé specialkaraktären tillhör. En BA karaktär skall målas i BA-färger.

Om man möter Abbadon skall man fan se att man möter Abbadon. Man skall inte behöva se det på armélistan. Jag ser likadant på det med marines. Om man skall möta ultramarines så skall man inte behöva möta Pedro Kantor. Det är upp till spelaren som brukar specialkaraktärer att påpeka och påminna om att de har en specialkraktär som inte passar in på sitt schema. Och det skll göras varenda flyttning som kan påverkas av karaktären. I detalj. Om min hive tyrants val av mål påverkas huruvida en marine kan vilja att fly eller inte så skall jag veta till 110% vilken karaktär som används.

Jag tycker att det skall räcka med att jag säger: jag fattade inte att Shrike användes för han ett svart vitt färgschema. Och du använde inte modellen för det. Man kan glömma sådana saker även under spelets gång. Tänk om någon använder någon modell med något färgschema som inte passar in och motståndaren glömmer att du har eternal warrior bara fö att du har en annan modell och annat färgschema.

Rätt färgschema och rätt modell eller påminn motståndaren varje sekund om alla specialregler som kanske påverkar - annars tas modellen bort. Det anser jag skall gälla.
Antagligen sämsta 40k spelaren i Sverige
Min tråkiga 40k blogg med för mycket text: http://egges40k.wordpress.com/

Användarvisningsbild
DHettNeck
Svenska Mästaren i 40k 2012, 2013 & 2015
Inlägg: 11197
Blev medlem: 07 nov 2008, 07:21
Ort: Uppsala

Re: Egen model för Kantor?

Inlägg av DHettNeck »

Håller inte med alls så när som på att det måste vara tydligt.

imps Vulcan är sjukt tydlig fastän den varken är grön eller orginalmodellen.

Har man orginalmodellen tycker jag att det är helt ok att fila bort lite dekaler och måla honom i ett annat färgschema. Har man inte orginalmodellen krävs det att man har gjort väldigt tydliga och bra konverteringar. Men har man minne som en guldfisk borde man kanske skriva sig små post its och sätta upp brevid bordet så att man inte glömer att motståndaren har kantor ;)
Rikard "+1" Tröger
Uppsala - Atlantis

Sweden ETC Fantasy Team 2011-2012
Sweden ETC 40K Team 2013-2016
Swedish Champion Warhammer 40K 2012, 2013 & 2015

Simon Talltorp
Inlägg: 238
Blev medlem: 22 mar 2009, 16:00

Re: Egen model för Kantor?

Inlägg av Simon Talltorp »

med den logiken egge så kan man inte använda specialkaraktärsmodeller som vanliga kaptener eller liknande heller. Om jag tar lysandermodellern och använder honom som en vanlig SM kapten, säger detta vid deployment så tycker jag helt klart att det räcker.
Jag ser inget problem med att spela med scratchbyggda specialkaraktärer så länge det förtydligas vid deployment. Om min motståndare (på en turnering) inte har tillräckligt bra koll på alla specialkaraktärer som finns så är det inte upp till mig att berätta hur han ska spela mot min arme. Inte så att man ska lura sin motståndare givetvis men man ska inte spela åt honom.
xdanskx skrev:Varje gång jag skall spela på ett bord helt gjort i frigolit dör en del av mitt hjärta... Och det fanns fasen inte mycket till hjärta att ta av från början....

Skriv svar