Sida 1 av 1

Warhammer 40k MegaBattle Kampanj.

Postat: 28 apr 2014, 15:45
av Ottosson
Goddagens säger vi från Växjö spelförening. Vi skulle gjort det här inlägget i vintras, men vi är såna prokrastinerare att vi inte ens gör det som är roligt.

Vi ämnar att under Wexio Spelkonvent(4-6 Juli) hålla i en kampanj med Megaslag.

Varje megaslag kommer att vara runt 8000 poäng per sida.

Alla spelare kommer spela 1 slag om dagen och mellan slagen kommer vi att driva kampanjens historia frammåt.

Upp till 4000 poäng per spelare.
2000 poäng måste läggas i en standard organisation chart eller i apocalypse formationer som inte innehåller warmachines/super heavys* eller titans. Efter dessa 2000 poäng får warmachines/super heavys* och titans användas.

Enbart infanteri ur Troops kan seize'a eller contest'a, objektiv(Undantag gäller apocalypse formationer som tillexempel gör tanks till scoring). Så se till att ha gott om infanteri.


* Med dessa menas sådana fordon eller monster som inte finns i factionens regelbok men som tillhör faction. Tillexempel, Baneblade eller Hierophant.

Re: Warhammer 40k MegaBattle Kampanj.

Postat: 28 apr 2014, 15:53
av Flogger
Låter som mina gargantuan creatures kan få komma ut och leka :)

Re: Warhammer 40k MegaBattle Kampanj.

Postat: 28 apr 2014, 17:41
av Ottosson
Håll dem hungriga och arga ;)

Re: Warhammer 40k MegaBattle Kampanj.

Postat: 28 apr 2014, 17:47
av Kaptenen
Vad räknas som Warmachines?

Re: Warhammer 40k MegaBattle Kampanj.

Postat: 28 apr 2014, 21:15
av Balder
Spännande, mina Tyranid monster vill komma och leka :wub:

Re: Warhammer 40k MegaBattle Kampanj.

Postat: 02 jun 2014, 08:00
av Ottosson
Jag har uppdaterat min post.

Anmälning för det hela kommer.